Novinky
Jak správně hlasovat
03.10.2014 21:01Přinášíme podrobné informace o tom, jak hlasovat v komunálních volbách. Jsou v podstatě tři možnosti, jak vyplnit (nebo správně řečeno mluvou volebního zákona upravit) hlasovací lístek:
1. Volba strany
Volič může v poli před názvem strany zakřížkovat jednu stranu, čímž dá hlas kandidátům strany v pořadí, v jakém jsou uvedeni, a v počtu, kolik činí počet volených členů zastupitelstva obce. Tedy v případě Jiříkovic získá hlas každý kandidát a strana celkem 15 hlasů.
Největší podporu nám vyjádříte, když zakřížkujete naši volební stranu s číslem 2 a dáte tak hlas všem našim kandidátům. Bude to pro nás velký závazek.
2. Volba konkrétních kandidátů
Další možností jsou křížky v polích před jmény jednotlivých kandidátů z obou volebních stran, opět v maximálním počtu volených členů zastupitelstva. Křížků může být tedy v případě Jiříkovic maximálně 15, jinak je volební lístek neplatný. (Pozn.: Může jich tedy být i méně než 15 a strana se v tom případě nekřížkuje.)
3. Kombinovaná volba
Oba způsoby lze i kombinovat. Křížkem lze označit jednu volební stranu a dále v rámečcích před jednotlivými jmény další kandidáty, pro které chce dotyčný hlasovat. Ti mohou být i z druhé strany, přičemž je opět nutné mít na paměti maximálně možný počet volených členů zastupitelstva. V tomto případě dává volič hlas jednotlivě označeným kandidátům, z označené volební strany pak pouze tolika kandidátům podle pořadí na hlasovacím lístku, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva obce.
Jinými slovy pro Jiříkovice platí: Má-li být voleno 15 členů zastupitelstva a je označena jedna volební strana s 15 kandidáty a kromě toho 5 kandidátů individuálně z druhé strany, dostává označená volební strana 10 hlasů, a to pro kandidáty na prvních deseti místech. Druhá strana má 5 hlasů pro ty, kteří jsou zakřížkováni. Pokud by byla tímto způsobem označena více než jedna volební strana nebo více kandidátů, než 15, byl by takový hlas neplatný.
A teď ještě doplňující informace:
Po úpravě jedním ze tří výše uvedených způsobů vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a vhodí jej do volební urny. Lístek si může připravit už doma, ale musí ho každopádně vložit do úřední obálky „za plentou“ a pak tuto úřední obálku vhodit do volební urny. Pokud někdo podle tohoto návodu zjistí, že si lístek připravil jinak, než chtěl nebo zamýšlel nebo je jeho lístek neplatný, může u voleb požádat volební komisi o jiný a na místě ho vyplnit znovu.
Pozor: neplatí, že pokud označím celou stranu a pak zakřížkuji navíc třeba tři její kandidáty, že jim dávám tzv. preferenční hlas. To platí jen u parlamentních voleb, ale řada lidí si myslí, že to platí i pro komunální volby. Tam naopak hrozí za určitých okolností nebezpečí, že lístek bude neplatný (bylo by to v tom případě, že byla zaškrtnuta volební strana a a pak jednotlivě více jak 15 kandidátů).